AM-sprintin sarjojen mitätöinti kumottu

HyRan syyskuun alussa järjestämän AM-sprintin D12- ja H12-sarjojen mitätöinti on kumottu.

AM-sprintin tuomarineuvosto päätti mitätöidä sarjat, sillä osa sarjojen rastimääritteistä oli virheellisiä. Päätöksestä tehtiin valitus Suunnistusliiton sääntöryhmälle, joka kumosi mitätöinnin. Sääntöryhmä piti virhettä vähäpätöisenä ennen kaikkea siksi, että rastien koodit olivat myös kartassa rastin numeron vieressä, ja sarjojen mitätöintiä turhan rajuna toimenpiteenä.

Siispä D12- ja H12-sarjojen tulokset jäävät voimaan. Onnittelut mitalisteille: Joel Jokinen, Antti Kirves, Aapo Joensuu, Anni Jantunen, Lotta Lehtinen ja Manja Harjamäki (Uusimaa) sekä Eevert Nurmela, Leino Latva, Hermanni Latonummi, Jenni Leppänen, Nella Leppänen ja Jonna Ketonen (Päijät-Häme)!

Kilpailun tulokset on nyt korjattu, ja mitalit postitetaan seuroille piakkoin. Mitätöinnin kumoaminen ei kuitenkaan kumoa virheen tapahtumista, joten palautamme näiden sarjojen osallistujille edelleen osallistumismaksut. Osallistumismaksun saa takaisin täyttämällä tiedot kisasivujen lomakkeelle.

Bookmark the permalink.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *