Erja Raikolle SM-hopeaa

Wertti Autio avasi kuukausi sitten HyRan AM-mitalitilin 2015, ja lauantaina 21.2. Erja Raiko otti seuran vuoden ensimmäisen SM-mitalin. Urallaan ties kuinka monta SM-mitalia saavuttanut ja veteraanien MM-kisoissakin menestynyt Erja sijoittui hiihtosuunnistuksen SM-keskimatkalla Valkeakoskella lauantaina hopealle.

D60-sarjan voittoon ylsi HyRan jäsen Raili Liimatainen, joka kuitenkin edustaa talvella Lammin Säkiää. Hän voitti 4,29 kilometrin pituisella radalla Erjan 3.58 minuutilla. Väliajoissa Erja oli ensimmäisellä rastilla minuutin edellä, mutta Raili oli seuraavalla välillä koko porukan nopein ja nousi kärkipaikalle, jonka hän säilytti loppuun asti.

HyRalta mukana SM-keskimatkalla olivat myös Paavo Partanen, Seppo Kinkki ja Keijo Koivula, mutta he jäivät mitaleitta. Ensin mainittu tosin sijoittui 50 osallistujan H70-sarjassa hienosti yhdeksänneksi.

Onnea Erjalle!

Tulokset
Kisasivut

Bookmark the permalink.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *